Podziękowanie

Serdecznie dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia, którzy wzięli udział w obradach Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Miłośników Miejscowości Matłak.

Szczególne podziękowania składamy Panu Wójtowi Tomaszowi Naruszewiczowi oraz Pani sekretarz gminy Ewie Czarneckiej-Drobiszewskiej. Udało nam się omówić kwestie współpracy Stowarzyszenia z gminą Bakałarzewo, źródła finansowania planowanych projektów oraz kwestię odbierania odpadów. Została zgłoszona także potrzeba zwiększenia liczby patroli policyjnych w Matłaku.

Poniżej przedstawiamy skrócony protokół z Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Miłośników Miejscowości Matłak, odbytego w dniu 27.06.2015 r.

Otwarcia obrad dokonał Prezes Zarządu Józef Taudul witając przybyłych członków Stowarzyszenia oraz członków Zarządu. Na Zebranie przybył Wójt gminy Bakałarzewo Pan dr Tomasz Naruszewicz oraz Pani Sekretarz mgr Ewa Czarnecka – Drobiszewska. Po ich przywitaniu, za zgodą członków Stowarzyszenia w pierwszej kolejności przystąpiono do omawiania spraw szerszej natury związanych z funkcjonowaniem naszej miejscowości. Zabierając głos Pan Wójt podziękował Stowarzyszeniu za pracę, która znacznie zmieniła obraz miejscowości Matłak, w tym zwłaszcza za zaangażowanie w organizację gminnej plaży. Podkreślił też znaczenie jakie wniosły inwestycje komunalne tj. doprowadzenie wody i odbiór ścieków. W dyskusji poruszono wiele kwestii, między innymi ustalenie zasad użytkowania plaży między innymi: wywóz śmieci, zasady parkowania pojazdów oraz korzystania z terenu przez organizatorów spływów kajakowych, którzy nie partycypują w kosztach ochrony środowiska powodując jego zanieczyszczenie.

Poruszono również temat bezpieczeństwa na drodze powiatowej przebiegającej przez Matłak. Jednogłośnie stwierdzono, że podstawowym zagrożeniem dla osób poruszających się tą drogą, bez względu na sposób w jaki ten ruch się odbywa (pieszo, rowerem, motocyklem czy autem) jest nadmierna prędkość pojazdów mechanicznych, których kierowcy nie przestrzegają ograniczenia prędkości. Zagrożenie na wyżej wspomnianej drodze powodują nie tylko kierowcy aut osobowych ale również pojazdów o dużym tonażu oraz małych aut ciężarowych z doczepionymi przyczepami obsługujących spływy kajakowe. Podczas dyskusji z władzami gminy wnioskowano o wspólne z Urzędem Gminy Filipów dofinansowanie zakupu certyfikowanego urządzenia do pomiaru prędkości, które zostanie przekazane  Posterunkowi Policji w Filipowie. Podczas spotkania wspomniano również o konieczności doświetlenia Matłaka. Pani Sekretarz poinformowała, że źródłem finansowania wspomnianej inwestycji może być dotacja ze środków Unii Europejskiej. Zdaniem Pani Sekretarz od września bieżącego roku powinny zostać uruchomione programy, w ramach których jednostki samorządowe, mieszkańcy gminy oraz Stowarzyszenia będą mogły uzyskać środki unijne na realizację projektów związanych z ochroną środowiska oraz działalność statutową. W ramach działań związanych z ochroną środowiska w naszej gminie oraz w Matłaku szczególną uwagę zwrócono na możliwość finansowania z tych środków instalacji fotowoltaicznych. Ze względu na ograniczony czas, władzom gminy podziękowano za przybycie, wspólnie deklarując dalszą wolę współpracy.